Strona głównaAktualnościOgłoszenia płatneKlimatyzacja – przegląd i serwis

Klimatyzacja – przegląd i serwis

Carline klimatyzacja przegląd i serwis

Klimatyzacja w biurze i w domu stała się niejako standardem. Jest dobra na każdą pogodę. Doskonale sprawdza się zarówno w upalne dni, jak i w te chłodniejsze. Jak każdy sprzęt, tak również klimatyzator, wymaga czyszczenia, przeglądu i konserwacji. To bardzo ważne, by zachować wydajność urządzenia na najwyższym poziomie. Jednocześnie ma to wpływ także na nasze zdrowie. Jak zadbać o serwis klimatyzacji na wiosnę? Podpowiadamy!

Skąd wiemy, że klimatyzacje należy wyczyścić?

Sygnałem ostrzegawczym może być zarówno wygląd zewnętrzny (kurz, brud, zapchane kratki), jak również nieprzyjemny zapach. Powinniśmy jednak nie dopuszczać do sytuacji w której „czuć problem w powietrzu” – dosłownie i w przenośni.

Czemu ważny jest serwis klimatyzacji?

Klimatyzator w trakcie pracy nieustannie wymienia powietrze. Przepływ powoduje, że zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu osadzają się na urządzeniu, a przede wszystkim na filtrach. Brudny filtr i czyste powietrze? To niemożliwe. Jeżeli nie wyczyścimy klimatyzatora narażamy siebie, bliskich czy współpracowników na oddychanie nieświeżym, zanieczyszczonym powietrzem, pełnym bakterii, grzybów, roztoczy czy też drobnoustrojów. Szkodzimy więc swojemu zdrowiu. Poza tym, zanieczyszczony sprzęt nie jest w stanie prawidłowo spełniać swojego przeznaczenia. Zabrudzona klimatyzacja nie będzie w pełni wydajna. Serwis klimatyzacji należy przeprowadzać na każdym typie urządzeń klimatyzacyjnych – klimatyzatorach Split, Multi Split oraz przenośnych.

Ile razy w ciągu roku wykonywać serwis klimatyzacji i czemu ważna jest systematyka?

Producenci rekomendują przestrzegania zasady 1 lub 2 serwisów w ciągu roku (najlepiej wiosna lub/ i jesień). Gdy używamy klimatyzacji również zimą do ogrzewania pomieszczeń powinniśmy dołożyć do tego min. jeden dodatkowy raz. Pamiętajmy, że to minimum. Dużo zależy od tego, jak bardzo eksploatujemy urządzenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby częściej wykonywać czyszczenie i przegląd urządzeń klimatyzacyjnych. Zwłaszcza, że część czynności serwisowe klimatyzacji możemy wykonać sami, bez pomocy fachowców.

czyszczenie wentylacji, czyszczenie klimatyzacji, serwis urzadzeń

Serwis klimatyzatora w domu i biurze

Co sprawdzamy?

Najważniejsze w serwisie klimatyzacji będą: filtry, skraplacz, parownik, sterowniki, połączenia układów, przewody oraz izolacje. Istotne są także elementy zewnętrzne.

Czyszczenie

Samodzielnie możemy usunąć zabrudzenia z zewnętrznych części klimatyzatorów oraz wyczyścić filtry. Tacę skroplin (ociekową) czyścimy przy pomocy gorącej wody i środków bakteriobójczych. Widoczne zabrudzenia, które znajdują się przy wlocie i wylocie powietrza, należy usunąć suchą, miękką ściereczką. Nie wolno stosować żadnych rozpuszczalników, środków polerujących ani innych ostrych substancji. Ze względu na stały kontakt z powietrzem substancje te mogą przedostać się do dróg oddechowych, jak również spowodować uszkodzenie sprzętu.

Filtr, który znajduje się w klimatyzatorze, jest narażony na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. To właśnie on pochłania najwięcej zanieczyszczeń. Filtry jednorazowe wymienia się z reguły co 3 miesiące, ale częstotliwość ta zależy od ilości pyłków i kurzu, które gromadzą się w domu. W przypadku filtrów wielokrotnego użycia najlepiej oczyszczać je za pomocą odkurzacza lub ciepłej wody. Taka procedura powinna być przeprowadzana raz w miesiącu, chyba że producent danego urządzenia zaleci inaczej. Niektóre inteligentne modele samodzielnie sygnalizują konieczność wymiany filtra poprzez komunikat znajdujący się na wyświetlaczu.

Odgrzybianie klimatyzatora

Przeważnie podczas serwisu klimatyzacji używa się dwóch metod – suchą i mokrą. Pierwsza polega na mechanicznym czyszczeniu szczotką lub strumieniem sprężonego powietrza, druga na odgrzybianiu z wykorzystaniem środków chemicznych oraz gorącej pary. Dzięki temu usuwa się bakterie, a także zarodniki grzybów, które negatywnie wpływają na zdrowie.

serwis klimatyzacji

Przegląd – serwis klimatyzacji krok po kroku

Średni czas wykonania przeglądu zajmuje średnio ok. 45-60 minut.

Czyszczenie wnętrza klimatyzatora i poszczególnych podzespołów najlepiej powierzyć specjalistom. Szczególnie skomplikowane jest czyszczenie urządzeń typu MultiSplit, w których należy sprawdzić całą instalację wewnętrzną i zewnętrzną. Ze względu na położenie jednostki zewnętrzne pochłaniają najwięcej zanieczyszczeń.

Podczas serwisu klimatyzacji wykonawca sprawdza również szczelność instalacji, konserwuje jej poszczególne elementy, lokalizuje usterki czy wycieki, które można od razu naprawić. Warto więc skorzystać z profesjonalnego serwisu. Specjaliści są w stanie zweryfikować poprawność wszystkich parametrów chłodniczych, a także zapobiec usterkom układu. Sprawdzą i wyregulują ciśnienie w obiegu chłodniczm, poziom i stan olejów, obroty wentylatorów, a także szczelność oraz drożność układu.

Kontrola jakości klimatyzatora w 7 krokach:

  1. Mycie i dezynfekcja filtrów jednostki wewnętrznej.
  2. Odgrzybianie i dezynfekcja parownika jednostki wewnętrznej.
  3. Sprawdzenie funkcji urządzenia.
  4. Precyzyjne czyszczenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.
  5. Dokładne czyszczenie skraplacza jednostki zewnętrznej.
  6. Sprawdzenie ilości czynnika w układzie oraz weryfikacja połączeń elektrycznych.
  7. Sprawdzenie mocowania urządzenia.

Podsumowanie

Czyste urządzenia klimatyzacyjne zapewniają poprawne działanie całego systemu, a to z kolei przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Prawidłowe użytkowanie zamontowanych urządzeń, a do tego niewątpliwie wliczamy serwis klimatyzacji, jest podstawą ich wydajnej i długoletniej sprawności.

Pamiętajmy!

Aby oddychać  zdrowym i przyjemnym powietrzem musimy sobie zdać sprawę, że tak jak my wymagamy od klimatyzatora skutecznego i sprawnego działania, to klimatyzator też wymaga opieki serwisowej oraz kontroli działania.

 

Zespół Carline zadba o system klimatyzacji zarówno pod kątem funkcjonowania, jak i zachowania standardu czystości instalacji.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu! Telefon: 12 266 68 88 lub online: [email protected].

Można także sprawdzić realizacje i projekty firmy na Facebooku, Instagramie i koncie Moja Firma, a także kanale YouTube.

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Wprowadzamy nowe zas
W weekend zmiana cza
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ