Strona głównaAktualnościOgólneRusza opracowanie dokumentacji projektowej dla poszerzenia Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa

Rusza opracowanie dokumentacji projektowej dla poszerzenia Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa

Opracowaniem dokumentacji projektowej dla rozbudowy autostrady A4 o trzeci pas ruchu, od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie, zajmie się firma IVIA. Zgodnie z podpisaną umową swoje zadanie musi wykonać w ciągu czterech lat, a koszt dokumentacji wyniesie ponad 7 mln zł.

Zakres opracowania

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), a następnie uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla rozbudowy autostrady A4 o trzeci pas ruchu. Na odcinku od węzła Kraków Południe do ul. Kąpielowej dokumentacja opracowana ma być tylko dla jezdni w kierunku Katowic, ponieważ rozbudowa A4 w kierunku Rzeszowa o trzeci pas ruchu już trwa.

Opracowane musi być minimum pięć wariantów rozwiązań projektowych obejmujących:

  • poszerzenie istniejących pasów ruchu,  
  • dobudowę drugiej jezdni,  
  • dobudowę obustronną pasów ruchu,  
  • dobudowę jednostronną pasów ruchu,  
  • odcinkowo nowy przebieg drogi.

Wykonawca przeprowadzi też spotkania informacyjne z lokalną społecznością i zarekomenduje GDDKiA trzy warianty rozwiązań do dalszych prac projektowych.

Przygotowana analiza wielokryterialna umożliwi wybór najkorzystniejszego wariantu do dalszych etapów przygotowania inwestycji.

Coraz więcej pojazdów

Odcinek Balice – ul. Kąpielowa, o długości około 17,2 km, ma przekrój dwupasowy i pas awaryjny o szerokości 2,5 m. Obecnie, oprócz prowadzenia ruchu tranzytowego na trasie Katowice – Rzeszów, stanowi też uzupełnienie układu komunikacyjnego miasta Krakowa.  

Poszerzenie tego fragmentu A4 jest konieczne ze względu na obecne natężenie ruchu pojazdów, które cały czas wzrasta. Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku, w zależności od odcinka, natężenie ruchu wynosiło od 49,6 tys. do 64,1 tys. poj./dobę. Pięć lat później wzrost tego natężenia wyniósł od 27 do 61 proc. w zależności od odcinka. W liczbach daje to od 71,4 tys. do prawie 85 tys.  pojazdów na dobę. Są to wartości średnie, które zwiększają się w godzinach szczytów komunikacyjnych i dochodzi wówczas do zatorów. 

Poprawa przepustowości i bezpieczeństwa

Podstawowym celem rozbudowy A4 Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa do trzeciego pasa ruchu jest poprawa przepustowości i bezpieczeństwa na odcinku od węzła Balice do ul. Kąpielowej. Poszerzenie obu jezdni, z uwagi na brak rezerwy, będzie wymagało także przebudowania wszystkich obiektów inżynierskich oraz istniejących węzłów. 

Powstała w ubiegłym wieku

Autostrada A4 na odcinku od Balic do ul. Kąpielowej w Krakowie została wybudowana w latach 1986-1995, przy czym podzielona była na mniejsze odcinki, realizowane w różnych latach: 

  • węzeł Balice I – węzeł Kraków Tyniec, o dł. 7,4 km, pierwsze 2 km tego odcinka oddano w 1988 r., a resztę w 1993 r.,  
  • węzeł Kraków Tyniec - węzeł Kraków Skawina, o dł. 4 km, realizowano od 1988 do 1993 r., 
  • węzeł Kraków Skawina – węzeł Kraków Południe, o dł. 4,7 km, realizowano w latach 1993-1995, 
  • węzeł Kraków Południe – ul. Kąpielowa w Krakowie, o dł. 700 m, zrealizowano w 1995 r. 

Źródło: GDDKiA O. Kraków

 

Uważaj na dziki w m
Konsultacje koncepcj
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.