Strona głównaAktualnościInstytucjeBibliotekaJan Dubaj – Motywy patriotyczne w ekslibrisie

Jan Dubaj – Motywy patriotyczne w ekslibrisie

Exlibris - Jan Dubaj

Galeria Ekslibrisu Biblioteki Kraków

Zapraszamy 2 marca 2018 roku o godz. 19.00 do Fili nr 35 Biblioteki Kraków przy ul. Chałubińskiego 47 na wystawę pt. „Motywy patriotyczne w ekslibrisie”. Twórczość Jana Dubaja – żołnierza i artysty – prezentowana będzie od 2 marca do 30 kwietnia br.

Jan Dubaj

Jan Dubaj urodził się w Dzierążni w 1928 r. w rodzinnej osadzie w gminie Działoszyce, gdzie mieszkał do 1945 r. Później przeprowadził się do Kielc, gdzie do dziś tworzy m.in. ekslibrisy. Zawodowo pracował w budownictwie, natomiast artystycznie spełnia się, projektując druki, medale, wydawnictwa, tablice pamiątkowe i pomniki. Zajmuje się także redakcją książek. Wychowany w duchu patriotycznym, w swojej bogatej twórczości pozostał wierny tradycjom rodzinnym.

Od 1973 r. wykonał kilkaset ekslibrisów, których nie numeruje. Znaki wykonuje głównie technikami światłokopii i własną. Każdy ekslibris stanowi syntezę formy, rysunku i treści opisowej, gdyż zawiera także napisy przyświecające autorowi w czasie jego opracowywania, bądź informacje o właścicielu – jego cechach i dokonaniach. Częstym tematem jest działalność niepodległościowa na ziemi kieleckiej.

Inne nurty tematyczne to: Dzierążnia, wielcy Polacy: Chopin, Mickiewicz, Jan Paweł II, Madonny, motywy sakralne i ludowe. Autor przedstawia spory fragment polskiej historii , której był świadkiem i uczestnikiem.

Opracował: Jacek Owczarek

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.