Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówBiałe Morza – miejsce dostępne dla wszystkich mieszkańców

Białe Morza – miejsce dostępne dla wszystkich mieszkańców

Białe Morza to teren, który pokrywały hałdy odpadów wywożonych z zakładów Solvay. Nazwa ta nie jest przypadkowa – biały, płaski niemal 35-hektarowy teren przywodził na myśl „białe morze”, które rozciąga się niemal po horyzont.

Michał Starobrat*

Od lat teren Białych Mórz jest niezagospodarowanym obszarem  zielonym o wielkim potencjale do wykorzystania. W 2015 r., kiedy ogłaszano przetarg na zagospodarowanie Białych Mórz, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski proponowało utworzenie tam ogólnodostępnego parku miejskiego.

Niestety, teren Białych Mórz został wydzierżawiony spółce Golf & Spa Resort, która miała zbudować tam m.in. ogromne pole golfowe, oświetloną strzelnicę golfową, budynek z szatniami, centrum informacyjne, bar, gabinety odnowy biologicznej, sauny, sale szkoleniowo-konferencyjne, staw kąpielowy, siłownie na świeżym powietrzu, wodny plac zabaw dla dzieci oraz parking na 100 samochodów.

Po pięciu latach Białe Morza niemal się nie zmieniły –miejsce zostało ogrodzone a wykonawca zdążył jedynie nawieźć ziemię – skutkiem czego umowa dzierżawy tego obszaru została wypowiedziana i jej postanowienia przestały obowiązywać. Budowa pola golfowego przez spółkę Golf & Spa jest już tylko historycznym wypadkiem przy pracy.

Rezolucja Rady Miasta Krakowa, której wraz z radnym miejskim Arturem Buszkiem byłem autorem, przyniosła zamierzony skutek. Aktualnie nie ma tematu szukania nowego dzierżawcy terenu, a Zarząd Infrastruktury Sportowej, działając w imieniu właściciela terenu, tj. Gminy Miejskiej Kraków, skierował do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu o poddaniu się egzekucji, w którym to były dzierżawca – spółka Golf & Spa Resort – zobowiązał się do wydania nieruchomości w terminie siedmiu dni od wygaśnięcia umowy. Wniosek został zarejestrowany w sądzie 15 stycznia 2021 r. W najbliższym czasie oczekujemy na rozstrzygnięcie w tej sprawie.

Po przejęciu nieruchomości Zarząd Infrastruktury Sportowej zamierza dokonać inwentaryzacji terenu i przeprowadzonych tam dotychczas robót budowlanych (o co wnioskowaliśmy od początku).

Wówczas, na bazie wykonanej inwentaryzacji, planujemy rozpoczęcie prac nad koncepcją przyszłego zagospodarowania tego wyjątkowego obszaru. Naszym zdaniem po inwentaryzacji zasadnym będzie, aby do prac nad koncepcją włączyć zainteresowanych mieszkańców, organizując konsultacje społeczne.

Teren ten podlega ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Białe Morza”, zgodnie z którym znajduje się on w obszarze ogólnodostępnej zieleni parkowej oraz na terenach urządzeń sportowo-rekreacyjnych, stanowiących naziemne budowle służące uprawianiu sportu i rekreacji na otwartym powietrzu.

Mam nadzieję i głęboko wierzę, że jest to pierwszy krok do powstania wspaniałego, rodzinnego, zielonego, terenu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Widzę tam obszar na imprezy plenerowe, a na co dzień po prostu zieloną przestrzeń do odpoczynku i rekreacji, idealną na rodzinne weekendowe pikniki. Miejsce dostępne dla mieszkańców – wszystkich mieszkańców.

* radny Miasta Krakowa

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

Źródło: KrakówPL
fot. archiwum prywatne M. Starobrata

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Weź udział w konku
#ŻonkilowePodajDale
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ