Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówInformacja na temat zanieczyszczenia rzeki Wilgi

Informacja na temat zanieczyszczenia rzeki Wilgi

Zanieczyszczenie Wilgi

Deski wrzucone do kanału ogólnospławnego były przyczyną wydostania się części ścieków do rzeki Wilgi. Trzy brygady służb technicznych Wodociągów Miasta Krakowa, wyposażone w specjalistyczny sprzęt, niezwłocznie po uzyskaniu informacji o wycieku, przystąpiły do odblokowania kanału a następnie do usuwania nieczystości, które wypłynęły przez przelew burzowy.

W środę, 20 czerwca, o godz. 14.21 wpłynęła do dyspozytora Wodociągów Miasta Krakowa informacja o tym, że do rzeki Wilgi mogły trafić ścieki z miejskiej sieci kanalizacyjnej. Natychmiast na miejsce skierowane zostały służby techniczne.

Po przybyciu na miejsce potwierdzono wypływ ścieków przez przelew burzowy, którego przyczyną był zator w postaci desek o długości około 1,5 m wrzucone przez nieznane osoby do kanału. Powstałe w ten sposób spiętrzenie, doprowadziło w konsekwencji do uruchomienia przelewu burzowego. Część ścieków przez przelew została odprowadzona do rzeki Wilgi. Uruchomienie przelewu uchroniło posesje znajdujące się powyżej przed zalaniem ściekami bytowymi.

O godz. 16.15 a więc po niespełna dwóch godzinach kanał został oczyszczony i służby techniczne rozpoczęły usuwanie z koryta rzeki i wokół przelewu burzowego części stałych, które wypłynęły razem ze ściekami.

wilga

Wodociągi Miasta Krakowa od wielu lat prowadzą kampanię promującą ochronę środowiska. Jednym z jej elementów jest program „To się w ścieku nie mieści”, który ma między innymi zwracać uwagę na fakt, że kanalizacja to nie kosz na śmieci. Wyrzucanie do kanalizacji wszelkiego rodzaju odpadów stanowi realne zagrożenie dla sprawnego działania sieci kanalizacyjnej a w konsekwencji środowiska. W przypadku przedostania się ścieków do rzeki Wilgi możemy mówić o skrajnej nieodpowiedzialności osób, które potraktowały kanał jako śmietnik.

Źródło: Magiczny Kraków

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Parki kieszonkowe w
Rusza kampania przec
Oceń Ten Artykuł:
2 komentarze

ZOSTAW KOMENTARZ