Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówWe wrześniu ruszają konsultacje w sprawie Białych Mórz

We wrześniu ruszają konsultacje w sprawie Białych Mórz

Białe Morza Kraków

Z inicjatywy prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odbędą się konsultacje społeczne dotyczące przyszłości Białych Mórz. Spotkanie inaugurujące odbędzie się 5 września, konsultacje potrwają do 25 listopada. Blisko 35-hektarowy poprzemysłowy teren będzie, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, wielkim miejskim zielonym terenem z elementami parku i infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

– Zdecydowaliśmy, by opracować nową koncepcję tego otwartego terenu – jako miejsca zielonego z obszarami rekreacji, ścieżkami do biegania, dla rolkarzy, z elementami parkowymi. Dzięki temu ten obszar będzie dostępny dla większej liczby krakowian – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej.

Krakowianie zdecydują o przyszłości

Kierunek przeznaczenia i zagospodarowania Białych Mórz wyznaczą mieszkańcy w drodze konsultacji społecznych, które rozpoczną się we wrześniu, a zakończą w listopadzie tego roku. W ramach tych działań odbędą się spacery badawcze oraz prace warsztatowe z udziałem ekspertów.

– Chcemy zaprosić ekspertów z Uniwersytetu Rolniczego we Wrocławiu, którzy mogliby zaproponować całościową koncepcję dla tego obszaru w oparciu o postulaty mieszkańców – mówi Andrzej Kulig.

Prowadzone będą też dyżury ekspertów. Uwagi i opinie będzie można zgłaszać także za pomocą ankiet elektronicznych i papierowych.

Szczegółowy harmonogram konsultacji:

  • poniedziałek, 5 września, od godz. 17.00 do 19.00 – spotkanie informacyjne otwierające w CSW Solvay, ul. Zakopiańska 62
  • środa, 14 września, od godz. 17.00 do 18.00  spacer badawczy, zbiórka przy wieży widokowej obok Centrum Jana Pawła II
  • czwartek, 15 września, od godz. 17.00 do 19.00  warsztaty dla mieszkańców w CSW Solvay, ul. Zakopiańska 62
  • środa, 28 września, od godz. 10.00 do 11.00  spacer badawczy, zbiórka przy wieży widokowej obok Centrum Jana Pawła II
  • piątek, 30 września, od godz. 10.00 do 12.00 – warsztaty dla mieszkańców w CSW Solvay, ul. Zakopiańska 62
  • środa, 12 października, od godz. 16.00 do 17.00  spacer badawczy, zbiórka przy wieży widokowej obok Centrum Jana Pawła II
  • piątek, 14 października, od godz. 17.00 do 19.00  warsztaty dla młodzieży w MDK, ul. Beskidzka 30
  • sobota, 15 października, od godz. 10.00 do 12.00  warsztaty dla dzieci w MDK, ul. Beskidzka 30
  • środa, 16 listopada, od godz. 17.00 do 19.00  spotkanie podsumowujące w CSW Solvay, ul. Zakopiańska 62

 

Wielka przestrzeń spacerowa

Zgodnie z zapisami planu miejscowego z 2012 r., Białe Morza to ogólnodostępny, otwarty teren zielony z elementami parku i infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Co ważne, tereny Białych Mórz są dostępne dla mieszkańców. Warto przejść się w wolnej chwili na spacer po dzikiej łące i przyjrzeć się z bliska, jak przyroda zmieniła to miejsce w ciągu ostatnich lat. Dojście jest możliwe od strony ulicy Totus Tuus (prowadzącej do sanktuarium św. Jana Pawła II).

W jego sąsiedztwie, za oddzielającą ulicą Podmokłą, znajdują się tzw. małe Białe Morza – działka z dziką zieloną roślinnością o powierzchni ok. 18 hektarów. Dokumenty planistyczne określają, że ten teren ma być przeznaczony pod zieleń izolacyjną i urządzoną. – Chcemy, by te tereny zachowały swój naturalny charakter – dodaje Andrzej Kulig. W tym miejscu znajduje się psi wybieg, z którego korzystają okoliczni mieszkańcy wychodząc z czworonogami.

Koncepcja zagospodarowania ulegnie zmianie

Przypomnijmy, jednym z pomysłów na zagospodarowanie części tego terenu była budowa pola golfowego. Reszta tej działki miała służyć jako przestrzeń o charakterze rekreacyjno-sportowym, dostępna dla mieszkańców.

Po przeprowadzeniu w 2015 r. procedury przetargowej Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zawarł umowę dzierżawy tego terenu na okres 30 lat z Golf&Spa Resort sp. z o.o. Na mocy tej umowy miały powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców. Dzierżawca regularnie opłacał czynsz, jednak z uwagi na niewywiązywanie się z zapisów umowy – a dokładnie naruszenie harmonogramu prac przewidzianych do wykonania i nieusunięcie tych naruszeń, pomimo wystosowanego wezwania – umowa została rozwiązana 24 listopada 2020 r. Dzierżawca jednak nie zdecydował się na przekazanie terenu, w związku z czym ZIS skierował sprawę do sądu. Postępowanie komornicze i przejęcie przez miasto tego terenu nastąpiło pod koniec 2021 r.

Źródło: KrakówPL
fot.  Jan Graczyński

Nowe tereny rekreacj
Powakacyjne zmiany w
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.