Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówZasady zbiórki odpadów pozostaną bez zmian

Zasady zbiórki odpadów pozostaną bez zmian

Zasady zbiórki odpadów pozostaną bez zmian / MPGO Kraków

1 lipca weszły w życie nowe zasady selektywnej zbiórki śmieci. Jednak dla krakowian zasady segregacji nie ulegną zmianie – będą one takie same do końca marca 2019 roku, czyli momentu zakończenia aktualnej umowy z firmami odbierającymi odpady.

Zarządzające Zintegrowanym Systemem Gospodarowania Odpadami w Krakowie MPO Kraków wprowadzi pilotażowy program selektywnej zbiórki odpadów biodegradowalnych dla grupy mieszkańców mieszkających w zabudowie jedno- i wielorodzinnej.

W ramach Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami krakowianie mieszkający w zabudowie wielorodzinnej segregują odpady na trzy pojemniki (żółty pojemnik na selektywną zbiórkę – metal, papier, plastik; zielony pojemnik na szkło i niebieski pojemnik na odpady zmieszane), a mieszkańcy domów jednorodzinnych segregują na jeden pojemnik (niebieski – odpady zmieszane) i żółty worek (surowce wtórne – metal, papier, plastik, szkło) – odpady trafiają do Centrum Ekologicznego Barycz, które obejmuje wszystkie instalacje do ich przetwarzania, m.in. sortownię surowców wtórnych, kompostownię, instalację MBP z sortownią odpadów zmieszanych, która może też segregować surowce wtórne w razie potrzeby).

Dodatkowo mieszkańcy mogą korzystać z szeregu programów, dzięki którym w ramach opłaty za transport i zagospodarowanie odpadów (czyli bez żadnych dodatkowych kosztów) można oddawać więcej frakcji i rodzajów odpadów:

  • „Program odbioru odpadów zielonych” – jedyny w Polsce realizowany na tak szeroką skalę program odbioru odpadów zielonych – realizowany każdego roku od kwietnia do grudnia, według harmonogramu – odbiór sprzed domu raz w tygodniu;
  • „Elektrobrygada na telefon” – odbiór elektroodpadów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – usługa na telefon;
  • odbiór odpadów wielkogabarytowych – według harmonogramu;
  • realizowany wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem program „100% korzyści” – program odbioru i zagospodarowania tekstyliów – usługa na telefon
  • „Kino za baterie” – zbiórka zużytych baterii w szkołach w zamian za bilety do kina dla całych klas – łącznie MPO Kraków przekazało już 27 tys. biletów.

Warto zaznaczyć, że w Krakowie funkcjonują również dwa stacjonarne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (Lamusownia i PGOW Barycz) i ponad 700 gniazd (kompletów – cztery pojemniki) dzwonów do segregacji surowców wtórnych.

Aktualne stawki za wywóz śmieci można znaleźć na stronie internetowej MPO.

Źródło: Magiczny Kraków
fot. MPGO Kraków

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Budżet obywatelski:
Budżet obywatelski
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ