Historia rodziny Mrowec

W roku 1878 Minister rolnictwa Austro-Węgier mianował dotychczasowego zarządcę kopalń i hut w Mizuniu nowym zarządcą przedsiębiorstwa górniczo-hutniczego w Swoszowicach, który pełnił tą funkcje do zamknięcia zakładu w 1884 roku i mieszkał wraz z rodziną w budynku zwanym „kamienicą” w Swoszowicach (dziś ul. Merkuriusza Polskiego 2). Po zamknięciu zakładów w Swoszowicach był radcą górniczym w Wieliczce, a na zasłużonej emeryturze zamieszkał w Krakowie. Był głównym fundatorem budowy Szkoły Ludowej w Swoszowicach (uroczyście poświęconej i otwartej w roku 1882).
Postać ta do dnia dzisiejszego nie doczekała się właściwego uhonorowania w Swoszowicach, dla których poświęcił wiele lat pracy, szczególnie dla podniesienia poziomu edukacji wśród ludności lokalnej. Od dłuższego czasu prowadzę badania historyczno-genealogiczne rodziny Mrowec. Ostatnie tygodnie dopełniły proces badawczy odnalezieniem grobowca, fundatora Szkoły, na cmentarzu Rakowickim w Krakowie (KW Fc Płn.).
Światową sławę kunsztu inżynieryjnego przyniosła mu produkcja dwusiarczku węgla w zakładach hutniczo-górniczych w Swoszowicach. Zarejestrował w tym czasie w sądzie krajowym firmę „C.K. Zarząd górniczo-hutniczy (k.k. Berg und Hüttenverwaltung) Swoszowice Stanisław Mrowec” (30 VI 1882 r.).
C.K. Radca Górniczy inż. Stanisław Mrowec i rodzina
Stanisław Mrowec, bo o nim mowa, urodził się 14 XI 1831 r. w miejscowości Dolina (ukr. Долина, Dołyna) w Królestwie Galicji i Lodomerii. Obecnie jest to miasto na Ukrainie w obwodzie iwanofrankiwskim. Zmarł 30 X 1897 r. w Krakowie przy ul. Zielonej 20, dzielnica Wesoła, syn Grzegorza i Anny Wójcikiewicz. Był żonaty z Amelia Potuczek (ur. 22 VIII 1850 r. w Tarnowie zm. 12 XI 1931 r. w Krakowie) córką Vincentego i Honoraty Hnatek.
W Swoszowickich księgach parafialnych odnotowano przyjście na świat w roku 1878 syna Kazimierza, w 1880 Bolesława Jana i w 1883 Stanisława Kostki, którzy swoją edukację rozpoczęli w swoszowickiej szkole. Najstarszy syn Kazimierz Mrowec był tuż przed wybuchem I Wojny Światowej (1912-13 r.), naczelnikiem stacji kolejowej w Swoszowicach, a następnie w Starym Sączu i Krośnie. Drugi syn – Stanisław junior, kontynuował dzieło ojca, jako wybitny inżynier chemik, był inicjatorem i twórcą Zakładów Chemicznych w Kwaczale – Spalonej. Po pierwszych latach nauki w Swoszowicach, szkołę średnią ukończył w Krakowie. Studiował w Niemczech na politechnice w Darmstadt na wydziale inżynierii chemicznej, gdzie uzyskał tytuł inżyniera chemika.
W 1914 r. inż. Stanisław junior Mrowec wstąpił do Legionów Józefa Piłsudskiego i jako legionista brał udział w wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów w Krakowie 6 sierpnia tego samego roku. Po przekroczeniu granicy Królestwa Polskiego, w okresie od 1914 do 1916 roku brał udział w walkach z Rosją w randze plutonowego. Został ranny w prawy bok, przebywał w szpitalu, skąd przeniesiono go do rezerwy. Legionistą i równocześnie adiutantem Józefa Piłsudskiego był również syn starszego brata Stanisława Mroweca – Zygmunt.
Inż. Stanisław Mrowec pracował początkowo w Zakładach Azotowych w Chorzowie, a następnie przeniósł się do Jaworzna w trakcie budowy Zakładów Chemicznych „Azot”. Tam rozpoczął współpracę z ówczesnym dyrektorem generalnym zakładu, profesorem Ignacym Mościckim. Bardzo szybko awansował i został jego zastępcą oraz dyrektorem ds. technicznych.
W 1920 r. w czasie najazdu armii bolszewickiej na Polskę inż. Stanisław Mrowec jako legionista został powołany do wojska. Walczył w obronie Warszawy. Po wojnie wrócił do Jaworzna, gdzie został Dyrektorem Naczelnym Zakładów Chemicznych „Azot”. Zastępcą inż. Stanisława Mroweca został inż. Jan Krakowski, który wrócił z studiów na Politechnice Lwowskiej. Profesor Ignacy Mościcki podjął pracę na Politechnice Lwowskiej i równocześnie kierował budową Zakładów Azotowych w Tarnowie, późniejszych Zakładów Chemicznych „Mościce”.
Na początku lat dwudziestych dyrektor Mrowec odszedł z zakładów z programem budowy własnej fabryki, według własnej technologii i wielu patentów. Profesor Ignacy Mościcki był przeciwny tej decyzji. Inż. Jan Krakowski pozostał w Zakładach Chemicznych „Azot” Jaworzno, był dyrektorem od roku 1937 do 1939. Natomiast prof. Mościcki kontynuował budowę Zakładów Azotowych w Tarnowie (późniejsze „Mościce”, które powstały w 1927 r.), w przyszłości kombinat produkcji kwasu azotowego, nawozów azotowych. Prof. Mościcki, pomimo budowy Zakładów w Tarnowie, utrzymywał częste kontakty z Zakładami „Azot” Jaworzno do czasu objęcia stanowiska Prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej. Potwierdzali to pracownicy, którzy w tym czasie byli zatrudnieni.
Po odejściu z Zakładów Chemicznych „Azot” Jaworzno, inż. Stanisław Mrowec podjął inicjatywę założenia spółki, która powstała w Krakowie pod nazwą Fabryka Wyrobów Chemicznych „Potas” z o.o. Stanisław Mrowec. Wspólnie z żoną Marią posiadał 66 proc. udziałów w spółce, natomiast 34 proc. – Elżbieta Maria Hays. Doradcami byli Marecki, Ostałowski, Panek i Podsiadło. Zmarł 27 XI 1955 r. Również trzeci urodzony w Swoszowicach syn Bolesław tutaj zmarł 27 II 1933 r. Zapisał się na kartach historii jako urzędnik PKP.
Kontynuatorem rodzinnych tradycji był wybitny wnuk prof. dr hab. Stanisław III Mrowec, wybitny chemik związany z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Autor licznych prac z zakresu teorii defektów i dyfuzji w ciałach stałych oraz kinetyki i mechanizmu korozji wysokotemperaturowej materiałów metalicznych. W dorobku naukowym miał ponad 400 publikacji oraz 18 patentów. Wykształcił 24 doktorów, z których 8 ma tytuł naukowy profesora, a dalszych czterech stopień doktora habilitowanego. Cała rodzina jest pochowana w jednym zabytkowym grobowcu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Tak niewiele pamiątek po górnictwie nam pozostało, ale pamięć o rodzinie Mroweców w wielu wspomnieniach rodzinnych górników swoszowickich zachowała się. Warto uhonorować tę rodzinę, dla której wszystko zaczęło się w Swoszowicach, w sercu ośrodka edukacyjno-kulturalnego, naszej Szkole Podstawowej nr 43 im. Edukacji Narodowej.