Strona głównaAktualnościOgłoszenia płatneStożek i inne choroby rogówki – co warto wiedzieć?

Stożek i inne choroby rogówki – co warto wiedzieć?

stożek rogówki

Jaskra, zaćma, krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, zez – to chyba najbardziej znane wady i choroby dotyczące naszych oczu. Niewiele osób kojarzy inne schorzenia wzroku, szczególnie te bezpośrednio związane z rogówką – np. stożek rogówki. Na czym polegają? Jak z nimi walczyć? Zapraszamy do lektury!

Czym jest stożek rogówki?

Rogówka, czyli zewnętrzna warstwa oka, to bardzo ważna struktura. Dzięki swojej przezroczystości i gładkiej powierzchni, umożliwia ogniskowanie się na siatkówce wiązek światła – a to sprawia, że widzimy. Czy jest możliwe, żeby przyjęła kształt stożka? Niestety tak właśnie dzieje się w schorzeniu nazywanym stożkiem rogówki. Polega ono na ścieńczeniu i uwypukleniu tej części oka. W efekcie  światło pada na siatkówkę pod nieodpowiednim kątem, co powoduje pogarszanie się widzenia, a sama rogówka przyjmuje wspomniany kształt przypominający stożek. W bardziej zaawansowanych postaciach choroby jest to widoczne z zewnątrz nawet gołym okiem.

Objawy stożka rogówki

Jakie objawy powoduje stożek rogówki? Do najczęściej występujących zaliczamy:

 • rozmywanie się obrazu;
 • narastająca krótkowzroczność;
 • narastający astygmatyzm;
 • światłowstręt;
 • mnogie widzenie;
 • swędzenie i zaczerwienienie oczu;
 • szybszą męczliwość wzroku.

Oczywiście nie u każdego z nas w przypadku pojawienia się stożka rogówki wystąpią wszystkie wymienione symptomy. Warto odwiedzać okulistę i regularnie badać wzrok – pomoże to w szybszym wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. To ważne, bo im wcześniej zaczniemy leczenie stożka, tym większe szanse na lepsze efekty.

Jak można walczyć ze stożkiem rogówki?

Istnieje kilka sposobów walki ze stożkiem rogówki. Choć nie da się całkowicie cofnąć występujących w jego przebiegu zmian, możliwe jest skuteczne hamowanie postępów schorzenia. Dzięki temu można ograniczyć wpływ objawów na nasze codzienne funkcjonowanie i zachować dobrą jakość widzenia na długie lata.

Najpopularniejszą metodą korekcji stożka rogówki jest zabieg Cross Linking, który polega na pobudzeniu tkanki do wytwarzania dodatkowych wiązań krzyżowych między włóknami kolagenu. To poprawia wytrzymałość rogówki, chroniąc ją przed dalszym zniekształceniem. Cross Linking pozwala zatrzymać postępy stożka, a w niektórych przypadkach prowadzi nawet do częściowego cofania się zmian. Zabieg jest krótki, bezbolesny (przeprowadza się go w miejscowym znieczuleniu) i bardzo bezpieczny. Cross Linking możesz znaleźć w ofercie Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, które posiada swoje oddziały w Warszawie i Krakowie.

Do innych metod walki ze stożkiem należą też: wszczepienie pierścieni Intacs, zabieg Topoguided oraz stabilnokształtne soczewki kontaktowe.

Inne choroby rogówki

Stożek nie jest jedyną przypadłością rogówki. Do innych możemy zaliczyć też m.in.:

 • Zmętnienie rogówki – czyli utratę jej przejrzystości. Na początku jest tylko lekką mgiełką, potem przechodzi w tzw. plamki, a ostatnim etapem jest bielmo. Zmętnienie rogówki jest zwykle skutkiem jej częstych stanów zapalnych – szczególnie, jeśli się je zaniedbało. Objawia się pogorszeniem ostrości widzenia, a w najbardziej zaawansowanej postaci nawet jego całkowitą utratą.
 • Dystrofie rogówki – polegają na zaburzeniu funkcji komórek tworzących rogówkę. Przeważnie są wrodzone. Najczęściej spotykamy dystrofie Cogana, Messemana i Fuchsa. Do ich głównych objawów należą spadek ostrości wzroku i ból oka, ale warto wiedzieć, że potrafią też przebiegać zupełnie bezobjawowo.

Jak leczyć zmętnienie i dystrofie rogówki?

Jeśli chodzi o leczenie zmian rogówkowych, dostępne są takie możliwości:

 • W przypadku zmętnienia rogówki można stosować leczenie zachowawcze, które polega na próbie usunięcia przyczyny i skutków schorzenia. Można to robić na dwa sposoby: lekami lub korzystając ze specjalnych opatrunkowych soczewek kontaktowych. Inną opcją terapii jest leczenie chirurgiczne. Wykonuje się m.in. usunięcie nabłonka lub przeszczep rogówki. Którą formę walki ze zmętnieniem lepiej wybrać? To zależy głownie od stopnia zaawansowania zmian na oku.
 • Dystrofie rogówki leczy się zwykle objawowo – tak, aby poprawić komfort życia pacjenta i zmniejszyć uciążliwe objawy. Pomocne są stosowane miejscowo krople i maści, a także opatrunkowe soczewki kontaktowe. W bardziej zaawansowanych przypadkach można wykonać przeszczep rogówki.

Czynniki ryzyka chorób rogówki

Na koniec krótko przyjrzyjmy się czynnikom zwiększającym ryzyko wystąpienia stożka i innych schorzeń rogówki. Można do nich zaliczyć:

 • niewłaściwe korzystanie z soczewek kontaktowych – np. brak odpowiedniej higieny, zbyt długie noszenie;
 • niektóre choroby genetyczne (np. zespół Downa, zespół Marfana) oraz atopowe (np. atopowe zapalenie skóry);
 • zwyrodnienie barwnikowe siatkówki;
 • wrodzona łamliwość kości;
 • niektóre choroby tkanki łącznej;
 • czynniki genetyczne.
 • częste tarcie oczu – to nie pomyłka, ten często nie w pełni świadomy zwyczaj rzeczywiście może powodować rozwój stożka rogówki! Dlatego warto go ograniczyć – a najlepiej unikać całkowicie.
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Bezpieczny i dziki p
Sala Żołnierska zo
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.