Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówCo zrobić, aby odwiedziny cmentarza były bezpieczne?

Co zrobić, aby odwiedziny cmentarza były bezpieczne?

Od 17 października w tzw. strefie czerwonej obowiązuje surowszy rygor sanitarny – dotyczy to także krakowskich cmentarzy, w tym korzystania ze zlokalizowanych tam obiektów kultu religijnego i sal pożegnań. Dystans społeczny, dostosowana do powierzchni liczba uczestników oraz zasłanianie ust i nosa – to najważniejsze zasady pozwalające zapobiegać transmisji koronawirusa.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie apeluje do mieszkańców, aby odwiedzając groby swoich bliskich, przestrzegali zaleceń sanitarnych wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 października br. Stosowanie się do nich ma kluczowe znaczenie w walce z epidemią.

W tzw. strefie czerwonej, którą objęty został także Kraków, na cmentarzach obowiązują następujące zasady:

  • w budynkach i innych obiektach kultu religijnego może znajdować sięprzy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m nie więcej uczestników niż 1 osoba na 7 m2powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy;uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny;
  • na zewnątrz uczestnicy powinni przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie oraz zakrywać usta i nos; nie dotyczy to osób sprawujących kult religijny.

Informacja dotycząca maksymalnej liczby osób mogących jednocześnie przebywać w obiektach kultu religijnego (kaplicach) oraz salach pożegnań, administrowanych przez ZCK w Krakowie (oprócz osób sprawujących kult religijny):

  • sala pożegnań cmentarza Rakowickiego przy ul. Rakowickiej 26 –do 5 osób
  • kaplica cmentarza Podgórze przy ul. Wapiennej 13 –do 7 osób
  • kaplica cmentarza Prądnik Czerwony przy ul. Powstańców 48 –do 26 osób
  • kaplica ekumeniczna cmentarza Prądnik Czerwony przy ul. Powstańców 48 –do 19 osób
  • kaplica cmentarza Prądnik Czerwony przy ul. Reduta –do 17 osób
  • kaplica cmentarza Grębałów przy ul. Darwina 1G –do 16 osób
  • sala pożegnań cmentarza Grębałów przy ul. Darwina 1G –do 4 osób.

Uwaga:Organizatorzy pochówku mają obowiązek dopilnować, aby liczba osób biorących udział w uroczystości pogrzebowej nie przekraczała limitów obowiązujących w danej kaplicy czy sali pożegnań.

Korzystanie z kaplic na cmentarzach: Bronowice, Mydlniki, Prokocim, Wola Duchacka i Pychowice – ze względu na ich bardzo małą powierzchnię – wymaga indywidualnego uzgodnienia.

Kaplica na terenie cmentarza Rakowickiego, administrowana przez parafię, funkcjonuje na dotychczasowych zasadach z ograniczeniami wynikającymi ze stanu epidemii.

 

Źródło: Magiczny Kraków
fot. Piotr Forczek / Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie

KOMUNIKAT ITMBWieczo
Cała Polska w czerw
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ