Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówJeździectwo, czyli sposób na spędzanie wolnego czasu

Jeździectwo, czyli sposób na spędzanie wolnego czasu

jazda konna

W tym sporcie gwarancją sukcesu jest udana praca zespołowa. Drużyna jest jednak wyjątkowa, bo tworzą ją człowiek i… zwierzę. Jeździectwo to obecnie coraz popularniejszy sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Kraków jest natomiast znakomitym miejscem, żeby zacząć tutaj swoją przygodę z tą niezwykłą dyscypliną.

Jeździectwo jest mocno powiązane z Krakowem i uprawiane w tym mieście z sukcesami przez dziesięciolecia. Już w 1890 roku założono tutaj Towarzystwo Międzynarodowych Wyścigów Konnych. Wówczas na Błoniach krakowskich zbudowano tor wyścigowy i cztery stajnie, a już w 1903 roku zorganizowano tam pierwsze międzynarodowe zawody hippiczne. Wychodząc naprzeciw ciągle rosnącemu zainteresowaniu jeździectwem, przez lata Kraków był miastem gospodarzem wielu wyścigów konnych. Bogate tradycje jeździeckie w naszym mieście owocowały również sukcesami na najważniejszych imprezach sportowych – warto wspomnieć brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (1924 r.) w konkurencji skoków przez przeszkody, który wywalczył mjr Adam Królikiewicz (należący do Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej).

Jeździectwo – sport dla każdego

Obecnie sport ten nie jest już zarezerwowany tylko dla elit i cieszy się sporą popularnością.

– Bardzo dużo osób chce uprawiać jeździectwo rekreacyjne, powstają kolejne kluby jeździeckie, coraz więcej dzieci i młodzieży startuje w zawodach. My już 10 lat temu wprowadziliśmy cykl rozgrywek Małopolska Liga Jeździecka i Małopolski Towarzyski Puchar Jeździectwa. Na każde zawody przyjeżdżają nowi jeźdźcy, co bardzo nas cieszy, bo widać, że jeździectwo się rozwija – mówi Krzysztof Koziarowski, wiceprezes ds. portu i trener jeździectwa w WLKS Krakus Swoszowice.

Przygodę z tym niezwykłym sportem można zacząć w każdym wieku – nawet kilku lat. Może być początkiem pasji na całe życie i doskonałą lekcją empatii, odpowiedzialności oraz szacunku do zwierząt.

Jak zacząć?

Wystarczy znaleźć odpowiednią stadninę, gdzie świadczone są usługi jazdy konnej. Jeździectwo może przyjąć wiele form. Dla wszystkich spragnionych wytchnienia od codziennego zgiełku idealna będzie jazda rekreacyjna. Miłośnicy silniejszych wrażeń mogą docelowo wybrać jedną z dyscyplin jeździeckich: skoki, ujeżdżanie, wszechstronny konkurs konia wierzchowego, rajdy, powożenie, reining (konkurencja jeździecka w stylu westernowym) czy woltyżerkę (trening akrobatyczny na stępującym lub galopującym koniu). Udając się na pierwszą przejażdżkę, należy pamiętać o specjalnym ubiorze – ważne są wygodne spodnie i buty z płaską podeszwą.

Gdzie trenować?

Kraków dysponuje dobrą bazą do uprawiania tego sportu. Ośrodki posiadają kryte ujeżdżalnie, co daje możliwość jazdy konnej przez cały rok. Wśród krakowskich klubów jeździeckich, bogatym doświadczeniem i kompleksową ofertą wyróżniają się Krakowski Klub Jazdy Konnej, Sekcja Jeździecka WLKS Krakus Swoszowice czy Ośrodek Jazdy Konnej „Pegaz”. Aktualną listę wszystkich działających tutaj klubów jeździeckich, wraz z adresami, można znaleźć na stronie Małopolskiego Związku Jeździeckiego.

 

„Cavaliada” w marcu w Krakowie!

Tymczasem, już od 11 do 14 marca Kraków, trzeci rok z rzędu, stanie się miejscem jeździeckich zmagań na najwyższym poziomie. W TAURON Arenie Kraków odbędzie się wtedy „Cavaliada” – czyli międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody, a w jej ramach finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Nie zabraknie również innych konkursów, w tym zawodów „Cavaliada Future” – dla dzieci na kucach. Podczas ubiegłorocznej odsłony krakowskiej „Cavaliada” ze znakomitej strony pokazał się zawodnik Sekcji Jeździeckiej WLKS Krakus Swoszowice Jarosław Koziarowski, który triumfował w finale małej rundy o nagrodę dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

– Jeździectwo zawsze było obecne w Krakowie, a w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. „Cavaliada”, która od trzech lat gości w naszym mieście, a ranga sportowa tego wydarzenia stale wzrasta, z pewnością przyczynia się do przechodzącego wszelkie oczekiwania wzrostu zainteresowania dzieci i młodzieży jazdą konną oraz atrakcyjną rywalizacją – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Źródło: KrakówPL
fot. ZIS

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.