Strona głównaAktualnościInstytucjeMuzeum Spraw WojskowychAtrakcje II. Swoszowickiego Pikniku Patriotycznego

Atrakcje II. Swoszowickiego Pikniku Patriotycznego

II Swoszowicki Piknik Patriotyczny / fot. Bartłomiej Cichoń

Już w najbliższą sobotę 9 września odbędzie się II. Swoszowicki Piknik Patriotyczny, na który serdecznie zapraszamy. Oto szczegółowy opis atrakcji.

Muzeum Spraw Wojskowych

Pierwsze wydarzenie towarzyszące II. Swoszowickiemu Piknikowi Patriotycznemu odbędzie się w Muzeum Spraw Wojskowych. Tylko od godziny 11.00 do 15.00 będzie można skorzystać z bezpłatnego zwiedzania Muzeum w Forcie Swoszowice. Warto się tam udać ze względu na możliwość obejrzenia jednego z najlepiej zachowanych fortów Twierdzy Kraków, bogatej kolekcji militariów z okresu I i II wojny światowej oraz ostatnich dni wystawy niepowtarzalnych obrazów, które namalował Edward Duda.

Koncert dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 43 w Krakowie

II. Swoszowicki Piknik Patriotyczny rozpocznie się od występu dzieci z Szkoły Podstawowej nr 43 w Krakowie, które zaprezentują widowisko przygotowane specjalnie na tę okazję. Będzie i radośnie, i śpiewająco, i z zadumą, i kolorowo, i szaro-zielono też . Dla wszystkich dzieci (nie tylko z SP nr 43) będzie przygotowanych sporo atrakcji… Zapraszamy wraz z rodzicami!

Włodzimierz Wolny

Kpt. Włodzimierz Wolny – weteran Września 39, obrońca Lwowa, żołnierz Armii Krajowej, więzień UB, żywa legenda. Kpt. Wolny był żołnierzem IV plutonu Żelbet. Brał udział w ubezpieczaniu pracy radiostacji „Wisła”, która nadawała w okresie II wojny światowej także z terenów Swoszowic. Radiostacja nocami była przenoszona z terenu Piasków Wielkich do okolicznych wsi. Za każdym razem towarzyszyła jej uzbrojona osłona, w skład której wchodził m.in. kpt. Wolny. W Swoszowicach nadawano z nieistniejącej dzisiaj strażnicy Straży Pożarnej, która znajdowała się w przejętej przez Niemców Bożnicy przy ul. Wypoczynkowej. Kapitan opowie nam, jako naoczny świadek, o pełnej niebezpieczeństw, zapomnianej historii radiostacji „Wisła”…

Contra Mundum

Gwiazdą wieczoru II. Swoszowickiego Pikniku Patriotycznego jest zespół Contra Mundum, znany m.in. z muzyki do filmu „Wyklęty”. Jak zapowiada Dominik Kościelny, jeden z organizatorów koncertu – „Będzie to kawał niosącej mocny, emocjonalny przekaz poezji muzycznej w tonacji patriotycznej. Serdecznie zapraszam – wstęp jest bezpłatny!”

Zrzuty dla Warszawy”

Półgodzinny dokument Tinusa Le Roux przenosi nas 73 lata wstecz. Wraz z lotnikami 31. Dywizjonu Bombowego Południowoafrykańskich Sił Powietrznych przeżywamy loty nad walczącą Warszawę. Film oparty jest na wywiadach z lotnikami, którzy uczestniczyli w zrzutach. Ich emocjonalne i wzruszające opowieści wzbudzają szacunek dla ich odwagi i wdzięczność za pomoc walczącym Powstańcom. Większość bohaterów filmu już nie żyje, ale dzięki filmowi ich opowieść zostanie przekazana kolejnym pokoleniom. Dokument ten nadaje piękny wymiar słowom „za naszą i waszą wolność”. Film ma polskie napisy. Poprzedzi go krótka prelekcja Dominika Kościelnego dotycząca kontekstu historycznego pokazywanych wydarzeń.

Prezentacja sprzętu i uzbrojenia żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej

Żołnierze pokażą nie tylko różnego rodzaju broń osobistą (najnowsze modele, które od niedawna są na wyposażeniu WP), ale także sprzęt pomocniczy. Będzie można spojrzeć na świat przez lornetki, przymierzyć spadochron desantowy lub kamizelkę przeciwodłamkową. Będzie można sprawdzić jak w Afganistanie jeździło się Hammerem, a nawet zasiąść na miejscu celowniczego armaty przeciwlotniczej… Oczywiście żołnierze będą odpowiadali na wszystkie pytania (które nie będą naruszały tajemnicy wojskowej  ) oraz opowiedzą o trudach codziennej służby. Zapraszamy całe rodziny!

Grupa Rekonstrukcji historycznej

Nasz Piknik odwiedzi jedna z Grup Rekonstrukcji historycznej, specjalizująca się w odtwarzaniu ugrupowań podziemia niepodległościowego. Członkowie grupy zainscenizują biwak oddziału partyzanckiego Armii Krajowej. Dorośli będą mogli obejrzeć umundurowanie i uzbrojenie partyzanckie z lat II wojny światowej, a dzieci i młodzież uczestniczyć w kilku atrakcyjnych wydarzeniach, zorganizowanych specjalnie dla nich przez rekonstruktorów. W planie jest tor przeszkód, nauka musztry wojskowej, strzelnica… Naturalnie będzie można porozmawiać o historii odtwarzanego oddziału, a może nawet złożyć swój akces do grupy… Zapraszamy!

MYŚLNIKOWE warsztaty twórcze

Wśród atrakcji II. Swoszowickiego Pikniku Patriotycznego znalazły się MYŚLNIKOWE warsztaty twórcze. Dzieci bezpłatnie od godziny 15.00 do 17.00 będą mogły rysować okolicznościowe medale oraz projektować i ozdabiać specjalnie przygotowane kamienie.

 

II Swoszowicki Piknik Patriotyczny 2017

II Swoszowicki Piknik Patriotyczny 2017

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Zebrania grupowe w S
Broszura MEN na rozp
Oceń Ten Artykuł:
1KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.