Strona głównaAktualnościRada Dzielnicy kontra historia

Rada Dzielnicy kontra historia

Siedziba Rady Dzielnicy X Krakow Swoszowice

Rada Dzielnicy X Swoszowice na najbliższej sesji tj. 29 stycznia 2018 (poniedziałek) będzie głosowała projekt Uchwały dotyczący zmiany historyczej nazwy posterunku kolejowego (stacji PKP) Kraków – Swoszowice na Kraków – Jugowice. Za pomysł ten odpowiedzialna jest grupa trzech radnych Dzielnicy X Swoszowice t.j. zastępca przewodniczącego Rady Dzielnicy Jan Mikuła, radna Anna Żurad oraz radny Dariusz Rejek. Nazwa stacji kolejowej brzmiąca pierwotnie Swoszowice funkcjonuje od czasu budowy kolei przez Austriaków, poprzez okres okupacji niemieckiej oraz czasy komunistycznego zniewolenia. Jedyna zmiana, która nastąpiła na przestrzeni lat, wynikła z faktu przyłączenia Swoszowic do Krakowa i stąd aktualna nazwa stacji Kraków – Swoszowice.

Bilet kolejowy

Bilet kolejowy na trasie Sucha – Swoszowice wydany w roku 1911 / fot. Jacek Stawiarski

Zmiany historycznej i znanej wśród pasażerów PKP nazwy stacji kolejowej może co najwyżej spowodować zamieszanie wśród podróżnych, nie mówiąc o kosztach wynikających z konieczności zmian zarówno w rozkładach jazdy, jak i bazach danych kolei. Uzasadnienie zaprezentowane w załączeniu do projektu uchwały mówi o konieczności uporządkowania nazw na terenie dzielnicy, ale wprowadzenie projektu radnych w życie skutkowałoby czymś zupełnie przeciwnym, gdyż wszyscy mieszkańcy dzielnic na południe od „Zakopianki” jednoznacznie kojarzą nazwę stacji kolejowej.

Być może wnioskodawcy nie zdają sobie z tego sprawy, gdyż nikt na temat nie rozmawiał z mieszkańcami dzielnicy – nie przeprowadzono żadnych konsultacji społecznych. Grupa trzech radnych uzurpuje sobie prawo do wprowadzania zmian ignorując historyczne uwarunkowania w imię „uporządkowania”. Z trudnością przychodzi mi zrozumienie motywacji radnych, ponieważ nie chcę wierzyć, że chodzi im o generowanie napięć i niechęci wśród mieszkańców poszczególnych osiedli Dzielnicy X Swoszowice. Szczególnie, że podczas spotkań dotyczących zmian granic dzielnicy zarówno Jan Mikuła, jak Dariusz Rejek opowiadali się za jednością, wspólnotą i nawoływali do utrzymania stanu aktualnie obowiązującego.

Wszystko to dzieje się w obliczu zbliżającej się modernizacji zarówno linii kolejowej, jak i posterunku (stacji) Kraków – Swoszowice. Zaplanowana jest także budowa parkingu dla osób pragnących zamiast samochodem, dotrzeć do Krakowa pociągiem. Pozostaje mieć nadzieję, że absurdalny wniosek grupy radnych nie uzyska poparcia większości i zostanie wyrzucony do kosza.

Będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi sytuacji oraz głosowaniu, wszak wkrótce czekają nas wybory samorządowe i dobrze będzie wiedzieć, kto z radnych naszej Dzielnicy X Swoszowice naprawdę jest naszym przedstawicielem wsłuchującym się w głos mieszkańców.

Tańsze bilety, i ni
Zostań czytelnikiem

[email protected]

mgr inż. metalurg, absolwent AGH. Od 28 lat prywatny przedsiębiorca, współwłaściciel UNISON sp. z o.o. Związany od wielu pokoleń ze Swoszowicami, społecznik, założyciel i administrator grupy "Swoszowice nasze miejsce na ziemi" na FB. Interesuje się historią lotnictwa II Wojny Światowej, działa w Komitetach upamiętniających poległych lotników na terenie Polski.

Oceń Ten Artykuł:
4 komentarze
  • Marek Solecki / 29 stycznia 2018

    Jest to wniosek skandaliczny, który tylko namiesza ludziom w głowach i pozostawi niesmak. Stacja jest kojarzona również z uzdrowiskiem swoszowickim, oby tylko nikt nie chciał i tej nazwy wyrugować. Zdecydowanie należy pozostawić nazwę stacji Kraków Swoszowice!

  • M von Sutherland / 31 stycznia 2018

    To jakiś żart?

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.