Budżet obywatelski: znamy zwycięskie projekty
171 zadań – w tym 10 ogólnomiejskich i 161 dzielnicowych będzie realizowanych w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Tak zdecydowali mieszkańcy w trwającym przez 10 dni głosowaniu. Wśród zwycięskich przedsięwzięć najwięcej jest tych z zakresu zieleni i ochrony środowiska, infrastruktury, a także sportu i infrastruktury sportowej. W głosowaniu wzięło udział 53 647 osób, z czego 50 004 oddały ważne głosy.
– Cieszy mnie przede wszystkim to, że frekwencja przekroczyła 50 tys. To oznacza, że udało nam się poszerzyć zakres osób biorących udział w procedurze BO. Proszę pamiętać, że w tym roku z uwagi na zmieniony regulamin, a co za tym idzie kalendarz budżetu obywatelskiego, nie było mowy o promocji projektów podczas pikników w parkach. Dziękuję wszystkim za uczestnictwo w głosowaniu. W przyszły poniedziałek dowiemy się, kto spośród głosujących przez internet i tradycyjnie dostanie tablet. Mamy ich do rozdania 100 – mówił podczas prezentacji wyników głosowania Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.
W tym roku do głosowania zakwalifikowało się 557 projektów – 118 ogólnomiejskich i 439 dzielnicowych. Każdy głosujący wskazywał trzy różne projekty ogólnomiejskie i trzy różne projekty dzielnicowe, przy czym najwyżej oceniony przez niego projekt otrzymywał 3 punkty, a najniżej oceniony – 1 punkt. Suma uzyskanych przez projekt punktów decydowała o kolejności na liście rankingowej. Do realizacji trafią projekty, które uzyskały największą liczbę punktów, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonych na budżet obywatelski.
Z propozycji ogólnomiejskich najwięcej punktów (ponad 20,5 tys.) zdobyło zadanie „Tak dla Parku przy Karmelickiej”. Sfinansowane zostaną także: „Jasne, że Bulwary – piękne i bezpieczne bulwary nad Wisłą”, „Młynówka Królewska – najdłuższy park w Polsce!”, „Samochód dla schroniska dla zwierząt”, „Centrum Sportów Miejskich”, „Aleja Róż na nowo”, „Bezpiecznie nad wodą”, „Śmieciomaty z nagrodami”, „Stop dzikim wysypiskom śmieci” oraz „Natura dla Podgórza”.
Najwięcej projektów dzielnicowych do wyboru mieli mieszkańcy Nowej Huty (63). Grzegórzek (40) i Prądnika Białego (37), a najmniej Bieńczyc (9). Pełna lista zadań dzielnicowych, które wygrały w głosowaniu krakowian znajduje się TUTAJ. Najwięcej pomysłów zostanie zrealizowanych w Podgórzu Duchackim (16), Krowodrzy (13), Prądniku Białym (12) i Starym Mieście (12). Najkosztowniejszym zadaniem wybranym przez mieszkańców będą „Skwery dla Ludwinowa” (667 tys. zł).
Podczas głosowania najchętniej wybierane były projekty dotyczące zieleni i ochrony środowiska – 34%, infrastruktury – 15% oraz sportu i infrastruktury sportowej – 14%. Na etapie składania projektów najczęściej pojawiały się te dotyczące: infrastruktury – 27%, zieleni i ochrony środowiska – 20% oraz sportu i infrastruktury sportowej – 18%.
Łącznie podczas głosowania oddano 53 647 głosów, z czego 50 004 było ważnych. Przypomnijmy, w ubiegłym roku zagłosowało niecałe 33 tys. osób. Mieszkańcy chętniej głosowali elektronicznie (36 670 głosów) niż w punktach do głosowania (16 977 głosów).
– Tylko 42 nieważne głosy oddane przez interenet świadczą o tym, że ta forma się sprawdza. Spośród głosów nieważnych najwięcej było tych, z nieprawidłowo lub niewyraźnie wpisanymi danymi. Podobnie jak w ubiegłym roku bardziej aktywne były kobiety – stanowiły 55% głosujących, ruch na plus zaobserwowaliśmy także w grupie 16-25 lat i wśród seniorów – mówił Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej i zdrowia.
Najwięcej głosów oddali mieszkańcy w wieku 26-35 lat (15 211) i 36-45 lat (12 185), a w najmłodszej grupie, która głosowała po raz pierwszy, z tej możliwości skorzystało 5 093 dzieci i młodzieży. Najliczniej do głosowania poszli mieszkańcy Podgórza – 5621, Dębnik – 5045 i Prądnika Białego – 4381, a najmniej: Bieńczyc – 1045, Podgórza Duchackiego – 1419 i Swoszowic – 1513.
Liczby BO 2019:
- rekordowa kwota na zadania: 20 mln zł na zadania dzielnicowe i 10 mln zł na zadania ogólnomiejskie;
- blisko 150 punktów do głosowania;
- 50 004 ważnie oddane głosy;
- najwięcej projektów złożono w Nowej Hucie, najwięcej zadań (16) zostanie zrealizowanych w Podgórzu Duchackim;
- najwięcej punktów wśród projektów dzielnicowych zdobył „Zielony skwer Mały Płaszów–Lipska” – 3992;
- tegoroczne mobilne punkty głosowania obsługiwał Autosan H6-6 – „Melon”. Przejechał blisko 200 km, obsłużył 72 godziny głosowania, pozwolił zebrać 2500 głosów.
Pełna lista projektów ogólnomiejskich i dzielnicowych zakwalifikowanych do realizacji [PDF]
Źródło: Magiczny Kraków
Fot. Magiczny Kraków