Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówSprawdź, kiedy przyjedzie Twój autobus lub tramwaj

Sprawdź, kiedy przyjedzie Twój autobus lub tramwaj

Pasażerowie Komunikacji Miejskiej w Krakowie mogą już sprawdzić w swoim smartfonie lub komputerze realny czas przyjazdu autobusów i tramwajów MPK na wybrany przystanek. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę internetową kk.krakow.pl i wybrać zakładkę „Odjazdy z przystanków”.

Jeszcze prościej te dane sprawdzą osoby, które pobiorą aplikację mobilną Karty Krakowskiej. MPK przekazało już aktualizację i wkrótce mieszkańcy będą mogli ją bezpłatnie pobrać ze sklepu internetowego. Poprzez dodatkową ikonę z nazwą „Odjazdy z przystanków” będzie można uzyskać informację o realnym czasie przyjazdu tramwaju i autobusu. Aby to zrobić, wystarczy tam wpisać numer linii lub nazwę przystanku.

Warto podkreślić, że to dopiero pierwszy etap udostępniania danych o rzeczywistym ruchu pojazdów Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Obecnie możliwość wyświetlania realnego czasu przejazdu dotyczy ok. 60 proc. autobusów MPK (w niezbędne do tego urządzenia zostało wyposażonych 330 z 567 autobusów). Zostały już podjęte działania, aby była możliwość śledzenia również wszystkich pozostałych pojazdów. Przewoźnik planuje, że wszystkie autobusy będą wyposażone w urządzenia lokalizujące już w połowie 2019 roku.

Dobra wiadomość jest też taka, że dane dotyczące funkcjonowania komunikacji autobusowej w Krakowie będą także dostępne w usłudze Google Transit. Prace nad przygotowaniem danych rozkładowych oraz ruchu rzeczywistego autobusów w formacie GTFS, które są niezbędne dla tego rozwiązania, zostały już zakończone. Dane w tym uniwersalnym formacie są dostępne bezpłatnie dla wszystkich użytkowników na serwerze Zarządu Transportu Publicznego pod adresem: ftp:ztp.krakow.pl.

Nadal trwają natomiast prace nad tym, aby w tym właśnie formacie GTFS były dostępne także dane o ruchu rzeczywistym tramwajów (obecnie są dostępne tylko dane rozkładowe).

Dla instytucji, które prowadzą działalność gospodarczą i są zainteresowane danymi GTFS, został przygotowany dodatkowy serwer MPK SA. Aby uzyskać do niego bezpłatny dostęp, wystarczy, że przedstawiciel takiej instytucji skontaktuje się z MPK SA – wyśle zgłoszenie na adres e-mail: [email protected] i zaakceptuje przygotowany regulamin. W zamian uzyska gwarancję dostępu do wysokiej jakości łącza, niezależnie od jego obciążenia

Źródło: Magiczny Kraków
fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
AKCJA WILGA - Zbiera
PRZEKAŻ 1% PODATKU
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ