Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówZgubiłeś? Znalazłeś? Sprawdź, gdzie się zgłosić

Zgubiłeś? Znalazłeś? Sprawdź, gdzie się zgłosić

Badania z ostatnich lat dowodzą, że Polacy żyją coraz szybciej. Ciągle się gdzieś spieszymy, pospiesznie opuszczamy autobus lub tramwaj, zapatrzeni w smartfon zapominamy o torbie leżącej na ławce w parku albo w drodze do domu, zmęczeni całym dniem w pracy, z kieszeni wypada nam portfel. Co się dzieje z rzeczami, które zostały znalezione w komunikacji publicznej lub na ławce w parku?

Starości zostali zobowiązani do prowadzenia biur rzeczy znalezionych, które przyjmują i przechowują rzeczy znalezione na terenie powiatu, a także są zobowiązane do poszukiwania osób uprawnionych do odbioru rzeczy znalezionej i zawiadamiania ich o możliwości odzyskania zguby. Ponadto, każdy z zarządców transportu publicznego oraz budynków otwartych dla publiczności ma obowiązek przyjmować rzeczy znalezione na jego terenie.

Prezydent Miasta Krakowa prowadzi Biuro Rzeczy Znalezionych, które znajduje się przy ul. Wielickiej 28A. Biuro przyjmuje rzeczy znalezione na terenie Krakowa, ale także rzeczy znalezione w środkach komunikacji publicznej oraz budynkach otwartych dla publiczności, które są przekazywane przez zarządców tych miejsc.

Co zrobić, jeżeli zgubiłem rzecz?

Przede wszystkim należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad miejscem, w którym mogło się to stać i poszukiwania skierować w stronę osoby odpowiedzialnej za zarządzanie tym miejscem. Jeżeli więc podejrzewamy, że rzecz zgubiliśmy w pojeździe komunikacji miejskiej to z zapytaniem powinniśmy zwrócić się do Biura Rzeczy Znalezionych MPK lub firmy Mobilis, a jeżeli mogło się to stać w galerii handlowej, sklepie, kinie, klubie nocnym lub muzeum – zapytanie należy kierować do osoby zarządzającej tym miejscem.

Znaczna ilość osób, które znalazły rzecz na ulicy, w parku lub innym miejscu publicznym kieruje swoje kroki do najbliższego komisariatu policji lub straży miejskiej w celu oddania znaleziska. Podmioty te są zobowiązane do cyklicznego przekazywania rzeczy znalezionych staroście, jednak zwykle dzieje się tak dopiero po kilku dniach, a w przypadku policji lub straży miejskiej czasem nawet po kilku tygodniach z uwagi na to, że służby we własnym zakresie próbują ustalić dane właściciela i zwrócić rzecz. Warto więc również wcześniej zapytać na komisariacie policji lub skierować się do straży miejskiej.

Znalazłem rzecz, i co teraz?

Spacer przez park w piękny majowy dzień może nam przynieść, poza poprawą samopoczucia, wiele niespodzianek. Jedną z nich może być leżący na chodniku portfel, w którym znajdują się dokumenty i pieniądze. Jak powinniśmy się w takiej sytuacji zachować?

Należy sprawdzić, co znajduje się w środku. Jeżeli w portfelu znajdziemy dokumenty zawierające adres to powinniśmy taką rzecz zwrócić właścicielowi. W przypadku braku adresu właściciela jesteśmy zobowiązani do oddania rzeczy do właściwego biura rzeczy znalezionych. Zgodnie z prawem, jeżeli znajdziemy jedynie pieniądze, a ich kwota nie przekracza 100 zł lub równowartości tej kwoty w przypadku pieniędzy w obcej walucie, nie mamy obowiązku ich zwrotu staroście, a więc są naszą własnością. Co ważne – prawo nagradza uczciwych znalazców, którzy wypełnili swój obowiązek! Przysługuje nam 10% tzw. znaleźnego, jeżeli rzecz została zwrócona właścicielowi, a w przypadku braku możliwości zwrotu rzeczy właścicielowi – rzecz znaleziona (w tym także znalezione pieniądze) stają się naszą własnością po upływie terminu przechowywania (2 lat).

Pamiętajmy również o tym, że o przyjęciu rzeczy znalezionej do biura decyduje starosta, który ma prawo odmówić przyjęcia rzeczy znalezionej, której szacunkowa wartość nie przekracza 100 zł. W takiej sytuacji, po otrzymaniu odmowy przyjęcia rzeczy, możemy z rzeczą postąpić według własnego uznania, np. ją wyrzucić lub zatrzymać.

Co gubimy najczęściej?

Biuro Rzeczy Znalezionych Urzędu Miasta Krakowa przyjmuje rocznie ok. 1500 rzeczy. Najczęściej rzeczy te znalezione zostały w pojazdach komunikacji miejskiej. W 2018 roku przyjęto do depozytu w sumie 1444 rzeczy znalezionych, z czego aż 983 rzeczy zostały znalezione w środkach transportu publicznego, co stanowi ¾ całego rocznego depozytu.

Najczęściej do biura oddawane są drobne rzeczy takie jak telefony komórkowe, portfele z dokumentami, kluczyki samochodowe, itp. Zdarzają się jednak też większe bagaże, sprzęt muzyczny, rowery czy wózki dziecięce.

Co ciekawe, do depozytu są też oddawane takie rzeczy jak aparaty słuchowe, protezy szczękowe, a kilka lat temu nawet paczki ze styropianem dociepleniowym, siatka ogrodzeniowa, wkłady do trumien, tabliczki nagrobkowe, czy worki do transportu zwłok.

Gdzie można szukać zguby?

W Krakowie działa przynajmniej kilka biur rzeczy znalezionych, ale rzeczy przyjmowane są również przez miejskie służby (straż miejską) oraz policję.

Prezydent Miasta Krakowa prowadzi Biuro Rzeczy Znalezionych przy ul. Wielickiej 28A, pok. 114, a informacje o zagubionych rzeczach można uzyskać na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, a także telefonicznie (tel. 12 616 57 11) oraz mailowo pod adresem: [email protected]. Wysyłając zapytanie, podajmy jak najwięcej informacji, które ułatwią poszukiwanie rzeczy w rejestrach, takich jak rodzaj, model, numer seryjny rzeczy, data i miejsce zgubienia.

Rzeczy zgubione w środkach komunikacji miejskiej przyjmowane są przez Biuro Rzeczy Znalezionych MPK (ul. Św. Wawrzyńca 13, tel. 12 254 11 50) lub firmę Mobilis (ul. Na Załęczu 1D, tel. 698 233 100).

Źródło: Magiczny Kraków
fot. 
Telewizja Kraków PL

7. Bieg Swoszowicki
Noc Muzeów – tak
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ