„ODBLASKOWA SZKOŁA to my SP 43”

Odblaskowa Szkoła to my SP 43

Pod takim hasłem 7 listopada 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 43 w Krakowie – Swoszowicach odbyło się podsumowanie konkursu „Odblaskowa szkoła” organizowanego przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły.

Odblaskowa Szkoła to my SP 43

Marsz w ramach projektu „Odblaskowa Szkoła to my SP nr 43” / fot. SP nr 43

W tym dniu uczniowie, nauczyciele i rodzice przeszli ulicami Myślenicką, Merkuriusz Polskiego, Chałubińskiego, Szybisko i Myślenicką w korowodzie bezpieczeństwo, pod eskortą policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego w Krakowie. W ten sposób zwracano uwagę na to, jak ważnym elementem ubioru są elementy odblaskowe, które ratują nam życie. Kolorowe transparenty i ulotki rozdawane mieszkańcom dzielnicy miały zwrócić uwagę na potrzebę bycia widocznym na drodze, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko zapada zmrok. Następnie uczniowie, utworzyli napis SP 43 na boisku szkolnym i przeszli do sali gimnastycznej, aby obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 2a na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Na zakończenie uroczystości, pani dyrektor Ewa Tomczyk wręczyła dyplomy i nagrody laureatom konkursów.

W trakcie dwumiesięcznego projektu organizowane były różnorodne działania, m.in. quizy, spotkania ze strażnikami miejskimi, policjantami i akcje poświęcone bezpieczeństwu. Każda klasa przygotowała gazetkę ścienną dotyczącą bezpieczeństwa na drodze ze szczególnym uwzględnieniem elementów odblaskowych a każde dziecko w szkole zostało wyposażone w odblaski: kamizelki, opaski i zawieszki. Zorganizowano konkursy: „Błyśnij na drodze – noś odblaski”, „Ubierz misia”, wiersz oraz komiks. Dzieci wykonały ulotki informacyjne, dotyczące przestrzegania zasad bezpieczeństwa, które rozdały mieszkańcom okolic. Nauczyciele, przeszkoleni w programie edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”, prowadzili z uczniami zajęcia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i resuscytacji. Odbyły się również odblaskowe zawody sportowe oraz odblaskowa dyskoteka.

Odblaskowa Szkoła to my SP 43

Jedna z prac stworzonych w ramach projektu „Odblaskowa Szkoła to My SP nr 43” / fot. SP nr 43

W działania włączyła się cała społeczność uczniowska. Świetlica szkolna prowadziła cotygodniowe odblaskowe zajęcia. Podczas praktycznych zajęć technicznych uczniowie klas IV-VI tworzyli własne miasteczko rowerowe, a także uczyli się, w jaki sposób bezpiecznie poruszać się po jezdni w czasie jazdy rowerem. Zajęcia zostały poprzedzone projektowaniem bransoletek i kamizelek odblaskowych, które zwiększają w naszych pociechach poczucie bezpieczeństwa w trakcie rowerowego szaleństwa. Od września w szkole już po raz kolejny realizowany jest program „Klub Bezpiecznego Puchatka”, którego celem jest propagowanie bezpiecznych zachowań wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Dziękujemy wszystkim Państwu za wsparcie naszych działań, pomoc w realizacji przedsięwzięć oraz czynny udział w projekcie. Cieszymy się, że nasze wspólne działania przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Katarzyna Jurkowska
Marta Jachymczak
Marta Stokłosa-Marszałek

Więcej zdjęć na stronie Szkoły Podstawowej nr 43

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ