Budżet Obywatelski 2016
Projekt „Budżet Obywatelski” będzie miał w tym roku w Krakowie swoją III edycję. Polega on na tym, że to mieszkańcy Krakowa oraz poszczególnych Dzielnic zgłaszają projekty, które chcieliby zrealizować w swoim otoczeniu. Pomysły mieszkańców po wstępnej weryfikacji poddane są pod głosowanie. Te które otrzymają najwięcej głosów, mają szansę na realizację. W tej edycji nastąpiła zmiana formuły polegająca na wydłużeniu czasu realizacji do 2 lat, oznacza to że zwycięskie projekty muszą zostać zakończone w roku 2017.
O projekcie „Budżet Obywatelski” 2016
Jak informuje Miejskie Centrum Dialogu, termin składania wniosków upływa 31 marca 2016. Na zadania ogólnomiejskie przeznaczono 8,5 miliona złotych, a na dzielnicowe 2,3 mln. Zainteresowani Projektem obywatele mają prawo do składania wniosków o charakterze szerszym, dotyczących całego miasta, jak i węższym, w których w grę wchodzą zadania osiedlowe.
W poprzedniej edycji projekty z naszego osiedla oraz pozostałych osiedli peryferyjnych nie zyskały aprobaty głosujących i żaden z pomysłów nie zmieścił się w grupie zwycięskiej. Niestety „siła” naszych głosów jest zbyt mała, aby przeforsować lokalne wnioski, nawet te ciekawe i przeznaczone dla szerszej grupy korzystających. Takim był np. pomysł budowy na terenie WLKS „Krakus” „Miasteczka Rowerowego”.
Nie oznacza to naturalnie, że nie należy nic robić. Wręcz przeciwnie, nasze propozycje muszą być na tyle atrakcyjne, aby przekonać mieszkańców innych część Dzielnicy X Swoszowice do głosowania właśnie na nasze pomysły.
Projekt „Budżet Obywatelski” w poprzedniej edycji cieszył się niewielkim zainteresowaniem. Zagłosowało w sumie 50 061 mieszkańców. Łącznie oddano 48 462 ważnych głosów. Przez Internet zagłosowało 37 034 osób, w lokalach wyborczych 13 027 osób. Frekwencja wyniosła 7,5 %.
Harmonogram
Harmonogram jest następujący: wnioski składane są do 31 marca, następnie do końca maja potrwa ocena formalno-prawna zgłoszonych projektów. W czerwcu zostanie przedstawiony wykaz punktów umożliwiających dostęp do głosowania, a także zostaną ogłoszone listy projektów, które będą poddane głosowaniu. Od 18 do 30 czerwca mieszkańcy będą mogli wybierać najlepsze spośród zgłoszonych zadań.
Projekty, które zyskają największe poparcie i ich koszt będzie się mieścił w limitach finansowych tegorocznej edycji, zostaną ostatecznie realizowane ze środków budżetu obywatelskiego w roku 2017. Wyniki głosowania będą znane w pierwszej połowie lipca. Szczegóły są zamieszczone na Portalu Magiczny w zakładce Budżet Obywatelski, a więcej można przeczytać w artykule pt. „Budżet obywatelski: zgłoś swój projekt do końca marca„.