Strona głównaAktualnościInstytucjeBibliotekaRyszard Mazurkiewicz „Pejzaż słońcem malowany”

Ryszard Mazurkiewicz „Pejzaż słońcem malowany”

Ryszard Mazurkiewicz. Wystawa prac w bibliotece w Swoszowicach / fot. EĆ

Wystawa prac malarskich w bibliotece w Swoszowicach

„Pasja twórcza to wielki, nie zawsze do końca uświadomiony i doceniony dar od Boga. Malarstwo to dla mnie nie tylko hobby, to sposób na życie, a nawet nałóg. Jestem uzależniony od malarstwa” – tak w kilku słowach artysta najlepiej podsumowuje swoją miłość do sztuki. Jego prace można oglądać do końca marca w naszej bibliotece przy ul. Chałubińskiego 5.

Ryszard Mazurkiewicz – o malarzu słów kilka

Zdjęcie Ryszarda Mazurkiewicza i Ewy Stadtmuller

Ryszard Mazurkiewicz z córką Ewą Stadtmuller / fot. Elżbieta Ćwik

Urodzony w 1935 r. w Krakowie. Od dziecka zafascynowany sztuką. Do teraz malarstwo jest nie tylko jego pasją, ale i sposobem na życie. Najchętniej maluje pejzaże, architekturę, kwiaty ulubioną techniką jaką jest akwarela. Jego prace znajdują się w Muzeum Ziemi Mogilskiej, muzeum w Wieliczce, a także w galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju oraz za granicą.

Ryszard Mazurkiewicz na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Należy do Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej, Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych, a także do Bronowickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich, którego jest prezesem.

Prywatnie jest ojcem poetek: mieszkającej na Kurdwanowie – Ewy Stadtmüller, która często ma swoje wieczorki poetyckie w naszej bibliotece w Swoszowicach, i Marty Stefańczyk, która pracuje jako bibliotekarka, ale również pisze wiersze.

Wulkan pozytywnej energii

Artysta jest osobą niezwykle energiczną i pracowitą.

Często wstaję rano, nie jem śniadania i od razu zabieram się za malowanie, to daje mi energię na cały dzień.

Malarstwo Ryszarda Mazurkiewicza

Obraz Ryszarda Mazurkiewicza / fot. Elżbieta Ćwik

Od dziecka lubił malować, rysować, w taki sposób przekazując emocje. – „Z biegiem lat (…) zapominamy o malarstwie. Mnie na szczęście zafascynowanie sztuką zostało do dnia dzisiejszego, a myślę, że i do końca życia. Sądzę, że u źródeł twórczego działania jest zawsze potrzeba zgłębienia tajemnicy swoich przeżyć. Odkrywamy ją dzięki sztuce, poprzez malarstwo, poezję, muzykę. Maluję z wewnętrznej potrzeby, staram się udokumentować rzeczywistość w sposób realistyczny, utrwalić nastrój. Odczuwam wobec przyrody nabożny respekt, który nie pozwala mi jej zniekształcać. Próbuję wszystkich technik malarskich, ale najbardziej pociąga mnie akwarela. Jest to technika najtrudniejsza, wymagająca wielkiej koncentracji, tam nie można się pomylić, ale równocześnie daje najlepsze rezultaty.”

Inspiracje twórcze

Malarstwo Ryszarda Mazurkiewicza

Obraz Ryszarda Mazurkiewicza / fot. Elżbieta Ćwik

Inspiracją dla Mazurkiewicza jest impresjonizm, ostatnio także twórczość polskich kolorystów: Joniaka, Szancenbacha, Rzepińskiego. – „Dzięki nim wzbogaciłem gamę kolorystyczną swoich obrazów. Barwa to szczególny instrument, którym można wyrazić nie tylko treść, ale również swoje wnętrze, osobowość, temperament. Dla mnie najistotniejsze cechy obrazu wiążą się z wrażliwością na kolor, jednocześnie umiejętnością takiego operowania barwną plamą, że zostaje wydobyta przestrzenna forma przedmiotu.”.

Zapraszam na stronę Ryszarda Mazurkiewicza, aby móc zobaczyć więcej jego prac oraz bliżej zapoznać się z sylwetką artysty: ryszardmazurkiewicz.pl

Rekrutacja na rok sz
Park przy Uzdrowisku

[email protected]

Redaktor Naczelny i Wydawca Swoszowickego Portalu Informacyjnego, Dziennikarz, Specjalista ds. komunikacji w Sweco Engineering oraz mama rocznej, energicznej dziewczynki. Jest absolwentką Wydziału Filologi Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie (spec. Komunikacja społeczna) oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera (kier. Marketing w sieci). Przez blisko 10 lat współpracowała prasą lokalną m.in. z krakowskim miesięcznikiem "Wiadomości". Jednocześnie, jako freelancer, tworzyła treści na strony internetowe dla przedsiębiorców, obsługiwała ich strony internetowe oraz profile w sieciach społecznościowych. Obecnie od 3 lat prowadzi SPI oraz pracuje na etat w jednej z największych w Polsce i w Europie firm inżynieryjno-projektowych. Fascynują ją odmienne kultury, odkrywanie nowych smaków oraz fotografia.

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ