Strona głównaAktualnościOgłoszenia płatneRekuperacja jako system do walki ze smogiem!

Rekuperacja jako system do walki ze smogiem!

carline-rek

Wszyscy wiemy, jak istotną rolę odgrywa wentylacja w budynku. Brak odpowiedniego przepływu tlenu utrudnia oddychanie, powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu i dyskomfort, a w dłuższej perspektywie problemy zdrowotne. Dzieje się to za sprawą szkodliwych substancji osiadających na meblach, wykładzinach, sprzętach. Przy dużej wilgoci, która w naszych domach wzrasta w trakcie codziennych czynności jak pranie, prasowanie czy gotowanie, nie sposób nie zadbać o odpowiedni przepływ powietrza.  W przeciwnym razie narażamy siebie i naszych bliskich na problemy zdrowotne, a nasze mieszkanie czy dom skazujemy na bycie siedliskiem grzybów i pleśni. To istotny problem, który dotyczy również firm i przedsiębiorstw. Przecież Ty i Twoi pracownicy spędzacie ogromną część życia w pomieszczeniach firmowych.

Co zatem zrobić by zadbać o jakość powietrza? Jakie rozwiązanie powinniśmy wybrać, aby było energooszczędne a jednocześnie bezpieczne, zapewniające maksymalna ochronę i skuteczność?

Pisaliśmy już o oczyszczaczach powietrza, które świetnie sprawdzają się przy filtrowaniu powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, gdzie są zainstalowane. Często nie mamy świadomości, że to tylko namiastka. Dzięki nim uzyskujemy bowiem poprawę tylko i wyłącznie w niewielkim polu działania oczyszczacza. Nie sprawdza się to w przypadku większych powierzchni.  Kompletny proces oczyszczania zachodzi jednak przy udziale wentylacji  mechanicznej z odzyskiem ciepła.  Bez tego elementu nie sposób o naprawdę energooszczędny budynek, zapewniający bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

schemat wymiany powietrza

rys. 1. Schemat wymiany powietrza; Rekuperator

Jak działa?
Świeże powietrze z zewnątrz przechodzi przez rekuperator (wymiennik ciepła) i jest ogrzewane powietrzem usuwanym z pomieszczenia (nie mieszając się). Odzysk ciepła w normalnych warunkach eksploatacyjnych może wynieść wtedy aż 95%!
Jak to rozumieć?
Do budynku dostarczane jest świeże, filtrowane powietrze z zewnątrz. Usuwane przy tym jest powietrze zużyte, o wysokiej zawartości CO2.
Proces ten zachodzi we wszystkich pomieszczeniach, przez cały rok.
Bez konieczności otwierania okien.
Bez strat energii.
Bez zanieczyszczeń.

Przykładowy moduł filtracyjny wyprodukowany przez firmę Carline

rys. 2. Przykładowy moduł filtracyjny wyprodukowany przez firmę Carline

Przykładowy moduł filtracyjny wyprodukowany przez firme Carline

 

Sekcja filtracyjna – odpowiedź na zjawisko smogu

Firma Carline zajmuje się projektowaniem oraz wykonaniem systemów wentylacji mechanicznej, których ważnym elementem jest sekcja filtracyjna, w której skład wchodzą filtry usuwające w dużej mierze zanieczyszczenia odpowiadające  za zjawisko smogu. Moduły filtracyjne montowane są na kanałach wentylacyjnych pomiędzy czerpnią powietrza a centralą wentylacyjną z rekuperatorem. W skład modułu filtracyjnego wchodzą następujące rodzaje filtrów:

– filtr G4 redukujący 100% cząsteczek PM10 i jednocześnie 35% cząsteczek PM2.5
– filtr F7 ,który usuwa nawet 95% cząsteczek PM2.5
– filtr węglowy 
oczyszcza powietrze z zapachów pochodzących np. ze spalin samochodowych, dodatkowo wytłumia dźwięk

Efekt?
Oczyszczenie powietrza z kurzu, toksyn, zapachów czy alergenów. Zastosowanie modułów filtracyjnych nie generuje znacznych spadków ciśnienia, obniża hałas w instalacji i nie wymaga doprowadzania zasilania.

 

Jakie korzyści finansowe daje nam Rekuperator? 

Zimą straty ciepła w znacznej mierze powoduje wentylacja. Aby uzyskać balans między oszczędzaniem energii, a właściwą wentylacją pomieszczeń warto zainwestować w Rekuperator. Wydatki na ogrzewanie nie są małe, a rekuperacja ciepła z wentylacji może je znacznie ograniczyć. Oszczędność ciepła może wynieść od 70% do 95% ilości jaką zużywa wentylacja. Dlatego podczas planowania i budowy domu czy budynku dla przedsiębiorstwa możemy zredukować ilość grzejników, zamontować okna bez mikrowentylacji. Dodatkową oszczędność zyskamy rezygnując też z budowy szybów i kominów wentylacyjnych.

Jak na dłoni widać, że wydatki poniesione na zaprojektowanie i zainstalowanie rekuperatora szybko się zwrócą.

A co zyskujemy przed wszystkim?

Przeliczając to na wydatki budżet znacznie zyska, ale nic nie przyniesie takich korzyści jak lepsze zdrowie i samopoczucie! Mówiąc najprościej – wpuszczamy do budynków wciąż świeże powietrze, usuwając zużyte i jednocześnie pozbywając się grzybów, roztoczy czy alergenów.

 

Dzięki najnowszej technologii oraz umiejętnościom i wiedzy naszego wykwalifikowanego zespołu, a także regularnemu serwisowi filtrów możemy zagwarantować poprawę jakości powietrza! Czyste powietrze jest niezbędne dla każdej i każdego z nas. Zadbajmy by nie brakło go w naszych mieszkaniach i domach, a także miejscach pracy!

Masz więcej pytań? Potrzebujesz porady? A może jesteś zdecydowany na zastosowanie rekuperacji w swoim domu lub firmie? Zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji – zapraszamy do kontaktu się z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 603 694 868 lub 785 844 908, a także online: [email protected]

Zapraszamy również na nasz Facebook, kanał YouTube oraz Google+ i Instagram, gdzie możecie śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

 

O firmie Carline w SPI można przeczytać tutaj.
Kolej jednoznacznie
Budżet obywatelski:
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ