Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówZieleń i zdrowie wygrały w budżecie obywatelskim

Zieleń i zdrowie wygrały w budżecie obywatelskim

14 zadań z budżetu obywatelskiego do realizacji

Zarząd Zieleni Miejskiej i Biuro ds. Ochrony Zdrowia – to najwięksi realizatorzy zadań wybranych przez krakowian w IV edycji budżetu obywatelskiego. W sumie pod pieczą obu jednostek znajdą się aż 42 projekty. Ogółem w latach 2018 i 2019 zrealizowane zostaną 92 projekty, w tym 14 ogólnomiejskich i 78 dzielnicowych.

Największym realizatorem IV edycji budżetu obywatelskiego Krakowa będzie Zarząd Zieleni Miejskiej – przypadną mu 24 projekty. Tylko w części ogólnomiejskiej ZZM zrealizuje 6 z 14 zadań.

Zwycięski projekt „Zalew Bagry – zagospodarowanie”, na który głosowało prawie 14 tys. krakowian, zakłada zagospodarowanie wschodniego fragmentu Zalewu Bagry, tak by można go było wykorzystywać do celów rekreacyjno-wypoczynkowych. Uporządkowane zostaną tereny zielone, zbudowane i wyremontowane ciągi piesze, zainstalowane oświetlenie i mała architektura. W planach jest również uruchomienie bezpiecznego kąpieliska. Prace rozpoczną się w 2019 r. Budżet zadania to 3 mln zł.

Pozostałe zielone projekty ogólnomiejskie, które zostaną zrealizowane w naszym mieście ze środków budżetu obywatelskiego to: „100 drzew dla każdej dzielnicy!” (2. miejsce na liście), „Zaciągnij się po-TĘŻNIE – SOLANKOWE orzeźwienie dla Krakowa” (4. miejsce), „Zdrowy Kraków – zielenieje!” (8. miejsce), „Park przy ul. Wadowickiej” (9. miejsce) oraz „Strefy Chilloutu – relaks na leżakach” (11. miejsce). Przewidują one nasadzenia ponad dwóch tysięcy drzew, a także krzewów i kwiatów, które nie tylko uatrakcyjnią otoczenie, ale także zwiększą wydolność zielonych płuc Krakowa. Lepsze oddychanie mają też zapewnić tężnie solankowe – pomysł ich budowy poparło prawie 6 tys. krakowian. Pozostałe dwa projekty dotyczą zagospodarowania terenów zielonych na park i strefy wypoczynkowe z leżakami i stoliczkami.

Zarząd Zieleni Miejskiej zrealizuje też 18 projektów dzielnicowych, w tym aż cztery na Prądniku Białym, po dwa na Prądniku Czerwonym, w Krowodrzy, Dębnikach i na Wzgórzach Krzesławickich.

Biuro ds. Ochrony Zdrowia będzie zaangażowane w realizację 18 projektów. Na liście zadań ogólnomiejskich znalazły się dwa bliźniacze pomysły: „Mali ratownicy” i „Duzi ratownicy”. Pierwszy skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i przedszkoli, obejmuje naukę udzielania pierwszej pomocy, także za pomocą defibrylatora zewnętrznego, a drugi ma na celu podniesienie kwalifikacji profesjonalnych ratowników medycznych, pracujących w różnych placówkach na terenie Krakowa. Projekt „Mali ratownicy” zostanie także wdrożony w 16 dzielnicach.

Osiem projektów będzie miał pod swoją pieczą Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Trzy z nich to zadania ogólnomiejskie: „Łączymy Parki Krakowa – z Dzielnicy I, IV, V, VI, VII do Ojcowa” (3. miejsce), „Szybciej tramwajem – wydzielenie torowisk tramwajowych” (7. miejsce) oraz „Remont ul. Kocmyrzowskiej – bis” (10. miejsce). Pozostałe projekty o charakterze infrastrukturalnym zostaną zrealizowane w dzielnicach IV, VI, VIII, X i XVIII – to m.in. remont schodów przy ul. Opolskiej, montaż samodzielnych stacji naprawy rowerów, instalacja lamp na alei Róż.

Pięć projektów zrealizuje Zarząd Infrastruktury Sportowej. Na liście ogólnomiejskiej zmieścił się „Pływający pomost kajakowy na Wiśle w Nowej Hucie”, który zakłada zakup pomostu przystosowanego dla kajakarzy. Pozostałe to zadania w dzielnicach IV, IX, XI i XII – bezpłatne szkolenie piłkarskie dla dzieci i młodzieży, street workout park, minisiłownia na otwartym powietrzu, otwarte zajęcia biegowo-ruchowe.

Zespół Ekonomiki Oświaty został wyznaczony do realizacji pięciu zadań dzielnicowych – doposażenie w sprzęt sportowy i modernizacja nagłośnienia sali sportowej (dzielnica VI), przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na Bielanach (dzielnica VII), monitoring smogu (dzielnica X), ogród społeczny (dzielnica XVIII).

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zajmie się realizacją czterech zadań. Pierwsze to projekt zakładający doposażenie strażaków-ratowników OSP w niezbędny sprzęt ratowniczy i profilaktyczny (6. miejsce na liście ogólnomiejskiej). Pozostałe trzy to zadania dzielnicowe: „Bezpieczne Podgórze Duchackie”, „Ratownicy WOPR nad Bagrami” oraz „Bezpieczeństwo mieszkańców Dzielnicy XIII Podgórze”.

Za realizację trzech projektów dzielnicowych mających na celu promocję czytelnictwa odpowiedzialna będzie Biblioteka Kraków. Nowości wydawnicze pojawią się w filiach Biblioteki w dzielnicach VIII, XII i XVIII.

W dzielnicy I Stare Miasto realizację trzech projektów powierzono Centrum Młodzieży im. dra H. Jordana – te zadania to letnie ogólnodostępne atelier przy ul. Krupniczej 38, zakup akordeonu dla zespołu „Małe Słowianki” i oczyszczaczy powietrza dla Akademii Twórczego Przedszkola.

Pełna lista projektów, które będą realizowane w ramach IV edycji budżetu obywatelskiego, wraz ze wskazaniem realizatorów, znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Źródło: Magiczny Kraków
fot. BO

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.